Simavi sluit zich aan bij WaterAid: samen voor schoon water, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne – voor iedereen

Verhaal: Amsterdam

Simavi wordt vanaf 22 maart 2026 – Wereldwaterdag – onderdeel van WaterAid, een wereldwijde organisatie voor schoon water, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne voor iedereen. Simavi wordt daarmee WaterAid Nederland. Voor Simavi is het een belangrijke stap om nog meer impact te kunnen maken. Maar wat is WaterAid precies? Wat doet deze organisatie? En wat betekent dit voor ons werk? We leggen het graag uit. 

Vrouwen halen water in Satkhira, Bangladesh. Foto: Oscar Seijkens

Wat is WaterAid?

WaterAid is een wereldwijde organisatie die werkt aan één duidelijk doel: een wereld waarin iedereen toegang heeft tot schoon drinkwater, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne. WaterAid werd in 1981 opgericht in het Verenigd Koninkrijk en is actief in 22 landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. 

WaterAid is een federatie waar naast WaterAid Verenigd Koninkrijk, ook WaterAid India, WaterAid Australië, WaterAid Zweden, WaterAid Japan, WaterAid Canada en WaterAid Amerika onderdeel van zijn. En binnenkort sluit Simavi zich als WaterAid Nederland bij hen aan. Al deze leden delen dezelfde missie, waarden en werkwijze. Zo kunnen ze samen méér impact maken.

Wat doet WaterAid?

WaterAid helpt gemeenschappen aan duurzame voorzieningen voor water, toiletten en hygiëne. Denk aan waterpompen, veilige toiletten in scholen en zorgcentra, en campagnes over handen wassen. Maar WaterAid doet meer dan alleen voorzieningen aanleggen.

Ze werken ook samen met overheden om beleid te verbeteren. Ze zorgen dat WASH (water, sanitatie en hygiëne) hoger op de agenda komt bij politici en financiers. En ze maken zich hard voor het recht op water en sanitatie, juist voor mensen die vaak worden vergeten.

Nampaso Mekure bij een waterkiosk mogelijk gemaakt door het Water Justice Fund. Foto: Jeroen van Loon

Wat is de visie van WaterAid?

WaterAid gelooft dat blijvende verandering alleen mogelijk is als we het hele systeem rondom water en sanitatie versterken. Dat betekent: investeren in mensen, beleid, gedrag, middelen, regels en instituties. Alleen dan kan iedereen – ook de mensen die nu nog geen toegang hebben – rekenen op duurzame voorzieningen. Verandering begint in de gemeenschap, maar moet ondersteund worden door sterke overheden en systemen op nationaal en internationaal niveau.

Overheden spelen daarin een sleutelrol. Ze hoeven niet alles zelf te doen, maar hebben wél de verantwoordelijkheid om het mogelijk te maken: door geld vrij te maken, infrastructuur aan te leggen, wetten te maken en ervoor te zorgen dat ook mensen zonder macht of geld toegang krijgen. Want schoon water en goede toiletten mogen nooit een privilege zijn. Het zijn mensenrechten.

Waarom sluit Simavi zich aan bij WaterAid?

De wereldwijde watercrisis wordt elk jaar erger. Door klimaatverandering kampen steeds meer gemeenschappen met droogte, overstromingen en vervuild water. Vooral vrouwen en meisjes in Afrika en Azië worden hier hard door getroffen. Zij zijn vaak degene die dagelijks water moeten halen – een tijdrovende, zware én risicovolle taak.

Als ontwikkelingsorganisatie staat Simavi al jaren naast deze vrouwen in hun strijd voor het recht op water. Maar deze crisis is te groot voor één organisatie alleen. Daarom sluiten we ons aan bij WaterAid.

Als WaterAid Nederland bouwen we voort op de sterke basis van Simavi: meer dan een eeuw ervaring in water, sanitatie en gelijke kansen voor vrouwen en meisjes. Onze focus verandert niet – die blijft gericht op water, vrouwen en klimaat. Maar dankzij het wereldwijde WaterAid-netwerk kunnen we ons bereik en onze impact vergroten. Samen met andere leden kunnen we meer bereiken dan ooit tevoren.

Ons doel blijft hetzelfde: de wereldwijde crisis rondom water, toiletten en hygiëne beëindigen – samen, voor iedereen, overal.

Sita Tamang wast haar handen in Changunarayan, Nepal. Foto: Saskia Geling

Wat zijn de speerpunten van WaterAid?

WaterAid heeft vier belangrijke doelen voor de komende jaren:

  • Iedereen toegang geven tot schoon water, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne, in dorpen, steden, scholen en zorgcentra. 
  • Prioriteit geven aan WASH in de gezondheidszorg, zodat ziekenhuizen en klinieken veilig en schoon zijn – vooral belangrijk voor vrouwen die bevallen. 
  • Watervoorzieningen klimaatbestendig maken, zodat mensen ook in droge of overstromingsgevoelige gebieden toegang houden tot water. 
  • Meer en eerlijkere financiering voor WASH, zodat geld terechtkomt bij mensen die het het hardst nodig hebben.

In alles wat WaterAid doet, staan vrouwen en meisjes centraal. Want als zij toegang hebben tot schoon water en veilige toiletten, winnen ze tijd, gezondheid en kansen.

In welke landen werkt WaterAid?

WaterAid is actief in 22 landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Van Nepal tot Nigeria, van Colombia tot Cambodja. Daar werken ze samen met lokale partners, overheden en gemeenschappen aan duurzame, lokale oplossingen. In elk land is het doel hetzelfde: schoon water, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne beschikbaar maken voor iedereen.

Kinderen wassen hun handen en halen water bij een waterpomp in Balli Union, Bangladesh. Foto: Oscar Seijkens

Wat willen we samen bereiken?

De ambitie is groot. WaterAid wil vóór 2032 maar liefst 400 miljoen extra mensen bereiken met schoon water, goede toiletten en hygiëne. Ook wil WaterAid 15 miljard dollar per jaar aan extra financiering losmaken voor WASH in lage- en middeninkomenslanden. Zodat we een eind kunnen maken aan de watercrisis – voor iedereen, overal.

En nu?

Door ons aan te sluiten bij WaterAid kunnen we als Simavi nóg meer impact maken. Maar onze missie blijft zoals altijd: vrouwen en meisjes versterken met toegang tot schoon water, fatsoenlijke toiletten en goede hygiëne. Want verandering begint bij water.

Esther Oeganda

Werk samen met ons aan recht op water voor vrouwen en meisjes

Doneer